MODUŁ ROZSZERZEŃ ULTIMATE DO RASPBERRY PI

Raspberry Pi to komputer wielkości karty kredytowej o dużych możliwościach i bardzo przystępnej cenie. Dzięki temu, że pracuje pod kontrolą niezawodnego systemu Linux,  idealnie nadaje się do uruchamiania dedykowanych projektów. Jedynym jego słabym punktem są możliwości rozszerzania o dedykowane, sprzętowe peryferia - znaleźliśmy i na to sposób.

W dzisiejszych czasach na sukces produktu składają się takie czynniki jak:

  • niezawodność
  • skalowalność
  • szybki termin realizacji
  • nieduża cena

Te cechy łączy ze sobą komputer Raspberry Pi.

Z SYSTEMEM OPERACYJNYM CZY BEZ?

Przede wszystkim zależy to od projektowanego urządzenia. Jeśli ma to być prosty moduł, spełniający jedynie kilka funkcji, których kodowanie nie jest zanadto skomplikowane, wtedy zwykle sprawdzą się tanie rozwiązania z prostym mikrokontrolerem. Jeśli zaś planujemy realizację zaawansowanego urządzenia - lub wykorzystanie sporej ilości peryferiów - wtedy bezapelacyjnie najlepiej sprawdzi się komputer taki, jak Raspberry Pi. Zaletą systemu operacyjnego jest przede wszystkim to, że nie ma potrzeby projektowania i kodowania sterowników do urządzeń peryferyjnych (takich jak wyświetlacze, nośniki pamięci), stosów protokołów komunikacyjnych. To, co stawiane jest przed projektantem - to zakodowanie odpowiedniego algorytmu, pełniącego określoną funkcję. Dzięki temu, że Linux jest systemem Open Source o bardzo bogatych bibliotekach, daje to niemal nieograniczone możliwości.

ROZSZERZANIE FUNKCJONALNOŚCI

W trakcie naszego projektowania urządzeń na Raspberry Pi dość szybko nadeszła chwila, w której wyczerpaliśmy możliwości komputera. Pojawiły się następujące problemy:

  • ograniczona ilość wyjść GPIO
  • niekompatybilność poziomów napięć logiki (gro urządzeń wykorzystuje jeszcze układy logiczne pracujące przy 5V, podczas, gdy nowoczesna elektronika - taka jak Rasbperry Pi - operuje już w przedziale napięć 3.3V)

By temu zaradzić opracowaliśmy moduł rozszerzeń Ultimate. Karta Ultimate to czterdzieści osiem (!) programowalnych linii wejścia/wyjścia kompatybilnych zarówno ze standardem 3.3V jak i 5V. Została ona opracowana na układach rozszerzających Microchip MCP23S17 oraz konwerterach 3.3V-5V. Dodatkowo, wyposażona jest w złącze umożliwiające podłączenie wyświetlacza TFT z magistralą SPI, dzięki czemu możemy już za cenę dodatkowych kilku(nastu) dolarów zbudować autonomiczny komputer.