Silniki i enkodery tworzą jeden z podstawowych zespołów współczesnych maszyn. Występują wszędzie tam, gdzie ważne jest precyzyjne określenie położenia napędzanych przez nie mechanizmów - urządzeniach obróbki mechanicznej CNC czy robotyce obsługującej linie produkcyjne, a nawet w napędach tak dużych, jak główne napędy statków - na przykład silniki Wartsila RTFlex o mocy przekraczającej 40MW, zastępując w nich wały rozrządu.

ENKODERY

Enkodery pozwala na dokładne określenie

  • pozycji mechanizmu (w przypadku enkodera absolutnego) lub też
  • ilości zliczonych kroków przesunięcia mechanizmu (w przypadku enkoderów inkrementalnych)

Rozdzielczość enkodera to ilość rozpoznawanych pozycji na obrót osi. Im enkoder jest w stanie rozpoznać więcej pozycji na obrót - tym ma wyższą rozdzielczość (i co za tym idzie - cenę).

W starszych maszynach, używanych do obróbki CNC wykorzystywane były enkodery o stosunkowo małej rozdzielczości - rzędu kilkudziesięciu - stu kilkudziesięciu pozycji na obrót. Ich rozdzielczość była "zwielokrotniana" poprzez przekładnie, których współczynnik przełożenia mnożony był przez rozdzielczość enkodera. Obecnie produkowane enkodery charakteryzują się niesamowitą wręcz precyzją - potrafią rozpoznawać 100 000 pozycji na obrót - co daje dokładność rzędu 360/10^5=~0.004 stopnia.

Konstruktorzy, pracujący nad wykonaniem enkoderów o tak wysokiej precyzji stają przed prawdziwymi wyzwaniami. Serwisowanie mechaniki takiego urządzenia bez posiadania laboratorium, jakim dysponuje producent - jest niemal niewykonalne.

SILNIKI

W napędach stosowane są silniki różnych typów:

  • asynchroniczne - których zaletą jest bardzo prosta konstrukcja (i niski koszt), a wadą malejący moment obrotowy szczególnie przy niskich prędkościach
  • krokowe - o najwyższym momencie obrotowym, jednak stosunkowo wolnych i pobierających ogromne ilości energii
  • prądu stałego - dające wysoki moment obrotowy w każdym zakresie obrotów, jednak wymagające bardziej skomplikowanych urządzeń elektronicznych, obsługujących wytworniki pola elektromagnetycznego wewnątrz silnika

NASZA OFERTA

Ze względu na cenę tych urządzeń - sięgającą nierzadko rzędu kilku tysięcy euro za sztukę - bardzo ważne jest przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki napędu, który tworzy zespół silnika, enkodera oraz falownika.

W naszej ofercie dotyczącej tego działu nie będziemy przestawiać poszczególnych producentów, których jest naprawdę wielu. Jako inżynierowie z doświadczeniem znamy bardzo dobrze budowę tych urządzeń i oferujemy:

  • diagnostykę silników elektrycznych
  • diagnostykę enkoderów obrotowych, liniowych
  • diagnostykę i naprawę elektronicznych urządzeń sterujących pracą napędów

Zapraszamy do korzystania z naszych usług!

Silniki i enkodery tworzą jeden z podstawowych zespołów współczesnych maszyn. Występują wszędzie tam, gdzie ważne jest precyzyjne określenie położenia napędzanych przez nie mechanizmów - urządzeniach obróbki mechanicznej CNC czy robotyce obsługującej linie produkcyjne, a nawet w napędach tak dużych, jak główne napędy statków - na przykład silniki Wartsila RTFlex o mocy przekraczającej 40MW (na zdjęciu), zastępując w nich wały rozrządu.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.